Czym jest kryzys wieku średniego?

Czym jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego ujawnia się zwłaszcza u mężczyzn, którzy mają delikatny charakter, pełne niepokoju i wrażliwości, ich dzieciństwo było trudne, wychowali się w niepełnej rodzinie lub odczuwali brak miłości w rodzinnym domu.

Objawy kryzysu wieku średniego spowodowane są zmianami hormonalnymi u kobiet z początkiem menopauzy, a u mężczyzn – andropauzy. Nie zadowolenie może wynikać z powodu życia prywatnego lub własnego wyglądu, pojawiają się zakola, łysina, skóra staje się obwisła. Przyczyną może być również śmierć bliskiej osoby, bądź przyjaciela w podobnym wieku, wówczas nachodzą myśli o śmierci, o tym, że czas płynie nieubłagalnie. Przychodzi czas na refleksje, co można jeszcze zrobić, spełnić ambicje, podjąć decyzję, której byśmy nigdy nie zrobili. Objawia się na ogół obniżeniem nastroju, napadami złości, wyczerpaniem, wypaleniem zawodowym oraz depresją. Jeśli przez dłuższy czas odczuwamy przygnębienie, należy skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam odzyskać formę psychiczną. Taki stan może prowadzić do zaburzeń natury psychologicznej. Pomocą służy Jolanta Golik, która prowadzi Pracownię Psychologiczną w Mikołowie. Posiada długoletnie doświadczenie jako terapeuta i trener rozwoju osobistego.

Bardzo często zaczyna narzekać na dotychczasowe życie i obwinia partnerkę za monotonię w związku. Często się zdarza, że dochodzi do zdrady, w szczególność z dużo młodszą kobietą co utwierdza go w przekonaniu, że jest wciąż atrakcyjny. Może mieć również skutek odwrotny, zaczyna przesadnie dbać o wygląd, zmienia styl życia, preferuje wzmożoną aktywność fizyczna często bywa na siłowni.

Co to jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego występuje w wieku ok. 35-45 lat, jest to w granicach polowy życia. Występuje głównie u mężczyzn, nie mniej jednak zdarza się również u kobiet. Statystyki wykazują, iż dotyka ok. 10% populacji. W Polsce traktowany jest trochę żartobliwie, mawiając „odezwała się w nim druga młodość”.

Nielogiczne zachowania mężczyzn po czterdziestce dają oznaki, że uświadomił sobie upływający czas. Wynikają niestety z poczucia obniżenia wartości i zaczyna się bać każdego dnia, który nadejdzie.

Często zdarza się, że w tym wieku mężczyzna ma już ustabilizowana pozycję zawodową i niezależność finansową, a dzieci założyły własne rodziny. Wtedy przychodzi czas na refleksje „co mógłbym w tym życiu jeszcze zrobić” lub czego nie zrobiłem, a czas upływa nieubłaganie. Odczuwamy, że po 40. roku życia ten czas upływa szybciej. Zastanawiamy się, ile nam jeszcze zostało tych lat. Zaczynamy realizować swoje marzenia, na które wcześniej nie było czasu.

 U kobiet kryzys wieku średniego uzależniony jest od tego czy poświęciły się życiu rodzinnemu, czy karierze zawodowej. Mając na uwadze, że swoje życie poświeciły rodzinie, więc przychodzi czas zrobić coś dla siebie. Zaangażować się we własny rozwój, spełniać się zawodowo. Wiele pań decyduje się na operacje plastyczne lub inne zabiegi. Często się zdarza, że wdają się w romans z młodszym partnerem, co zdecydowanie wpływa na podniesienie ich poczucia wartości. Natomiast te kobiety, które osiągnęły niezależność finansową, poświęciły życie osobiste dla rozwoju zawodowego, mają świadomość, że przepuściły istotną rzecz, nie spełniły się w roli matki, nie założyły rodziny.

About The Author

932a5ac22e3da5a46649951cc0bb7c2a?s=80&d=mm&r=g
admin
Rozwód, utrata więzi i poczucie straty. Jak przeformułować kryzys w dobre doświadczenie?Kryzys psychicznykobieta z depresjąDepresja jako plaga współczesnego człowieka