Depresja jako plaga współczesnego człowieka

Depresja jako plaga współczesnego człowieka

Depresja to choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią coraz więcej osób na całym świecie, niezależnie od wykonywanego zawodu, zasobów finansowych czy płci. Nieleczona może doprowadzić do poważnych uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach również śmierci. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć rozwojowi depresji.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą ciała, ale też duszy. To zespół zaburzeń nastroju oraz aktywności człowieka, która jest rozłożona w czasie. Depresja podobnie jak wiele chorób często rozwija się niezauważalnie, a dopiero w zaawansowanym stadium staje się widoczna i uciążliwa dla zdrowia człowieka. Powoli wyniszcza organizm człowieka, ale co najgorsze prowadzi do braku chęci do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, zamykają go na kontakty z drugim człowiekiem oraz pozostanie ze swoją chorobą w samotności.

Rodzaje depresji

Depresja jest chorobą wielowymiarową, która może mieć różnorakie przyczyny. W zależności od ich podejmowane jest właściwe leczenie, w tym również wprowadzenie środków farmakologicznych. Najcięższą formą depresji jest depresja endogenna – jedno lub dwubiegunowa.  Depresja jednobiegunowa charakteryzuje się tym, że okresami widoczna jest poprawa lub całkowite wyzdrowienie, a w pewnym momencie następuje nieoczekiwany nawrót choroby. Depresja dwubiegunowa jest z kolei określana jako psychoza maniakalno-depresyjna. Depresja oraz zespoły maniakalne następują naprzemiennie bez momentów poprawy. Innym rodzajem zaburzenia jest depresja psychogenna związana z urazami psychicznymi, stresem czy traumatycznymi wydarzeniami. Depresja maskowana charakteryzuje się stanem zaburzeń snu, ciągłym zmęczeniem, bólami głowy czy nadużywaniem leków lub alkoholu.

Objawy depresji

Wiemy, że depresja jest zaburzeniem wielowarstwowym, zatem objawów jest również wiele. Do podstawowych objawów depresji możemy zaliczyć spadek pozytywnego nastroju, spowolnienie myśli i wypowiedzi, pojawienie się zaburzeń lękowych oraz objawy somatyczne jak problemy ze snem, spadek masy ciała czy złe samopoczucie. Innymi objawami depresji są zaburzenia pozytywnego myślenia, zmniejszenie poczucia własnej wartości, izolowanie się od otoczenia, zaniedbywanie higieny osobistej oraz obniżenie chęci do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Leczenie depresji

Jest uzależnione od rodzaju zaburzenia, jakie zostanie zdiagnozowane przez lekarza specjalistę. Z jednej strony wymaga zastosowania środków farmakologicznych – leków antydepresyjnych dobranych do stanu zdrowia pacjenta oraz jego emocjonalnej wrażliwości. Uzupełnieniem leczenia może być psychoterapia, która ułatwi przepracowanie złych emocji i pozwoli szybciej wrócić do równowagi emocjonalnej.

About The Author

932a5ac22e3da5a46649951cc0bb7c2a?s=80&d=mm&r=g
admin
Czym jest kryzys wieku średniego?para ludzinerwicaRodzaje zaburzeń nerwicowych