Rozwód, utrata więzi i poczucie straty. Jak przeformułować kryzys w dobre doświadczenie?

Rozwód, utrata więzi i poczucie straty. Jak przeformułować kryzys w dobre doświadczenie?

Rozwód znacznie częściej postrzega się jako doświadczenie negatywne niż pozytywne. A przecież zrywa się małżeństwo nie po to, żeby pogorszyć, tylko po to, żeby polepszyć swoją sytuację. Zwłaszcza jeśli próby uratowania związku nie przyniosły rezultatów i nie zostawiły innego wyjścia niż odejście od małżonka.

Pozytywy związane z rozwodem

W momencie zawierania małżeństwa powinno się mieć więcej nadziei niż obaw co do związku z drugą osobą (choć oczywiście istnieją również przypadki, w których to obawy dominują). Z biegiem czasu okazuje się, czy wiązane z małżeństwem nadzieje znajdują pokrycie w rzeczywistości. Jeśli tak, świadczy to o tym, iż decyzja o zawarciu związku była słuszna. Jeśli nie – ma się prawo odczuwać frustrację. Czasami to dopiero po zawarciu małżeństwa partner zaczyna ujawniać swoje negatywne cechy, które wcześniej ukrywał. Oczekiwania małżonków, nawet jeśli na początku związku są zbieżne, mogą się rozjechać wraz z upływem czasu. Jeśli takie sytuacje zbytnio przytłaczają, rozwód jest w stanie okazać się doświadczeniem przynoszącym ulgę. Szczególnie widoczne jest to w przypadku partnerów osób dotkniętych uzależnieniami czy destrukcyjnymi skłonnościami. Rozwód może pozwolić odciąć się od toksycznego małżonka i rozpocząć nowe życie. Jeśli małżeństwo momentami lub na co dzień zdawało się więzieniem, rozwód jest w stanie pomóc odzyskać upragnioną wolność.

Rozwód da się przeformułować w dobre doświadczenie nawet jeśli małżeństwo nie było koszmarem, a z partnerem łączą nas dobre wspomnienia. W takiej sytuacji można się oczywiście zmagać z utratą więzi i poczuciem straty. Jednak z pomocą odpowiednich metod psychologicznych możliwe jest też zamknięcie minionego rozdziału i otwarcie się na to, co nowe, co czeka na nas w przyszłości. Rozwód zamyka jedną drogą, jednak otwiera wiele innych. Tak w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Nawet jeśli odczuwa się po nim poczucie klęski, możliwe jest uwolnienie się od tego rodzaju ciężaru i spojrzenie w przyszłość.

About The Author

932a5ac22e3da5a46649951cc0bb7c2a?s=80&d=mm&r=g
admin
Kiedy warto udać się do psychologa?kiedy warto udac sie do psychologa 150x150para ludziCzym jest kryzys wieku średniego?