Terapia dla par szansą na polepszenie jakości związku

Terapia dla par szansą na polepszenie jakości związku

Problemy w związku mogą pojawić się na każdym etapie budowania relacji, niezależnie czy para jest ze sobą 6 miesięcy, czy 20 lat. Za brak porozumienia między kochankami może odpowiadać różnica poglądów, wzajemne niezrozumienie, nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb i emocji oraz wzajemna frustracja. Czasami zdarza się, że powodem kryzysu jest zdrada, nałóg, a nawet przemoc. Wszystkie te czynniki mogą okazać się nie do zniwelowania dla pary. W takiej sytuacji przyda się pomoc osoby trzeciej, która będzie stanowić formę negocjatora między kochankami.

Decyzję o skorzystaniu z pomocy terapeuty powinny podjąć zgodnie obie strony relacji na jak najwcześniejszym etapie kryzysu. Z porad specjalisty najlepiej jest skorzystać, jeśli problem jest na tyle silny, że para nie może poradzić sobie z nim sama, ale mimo wszystko chce walczyć o swoją relację. O kryzysie w związku mogą świadczyć różne symptomy. Najczęstsze z nich to obojętność, poczucie niespełnionych oczekiwań i nieuzasadnione pretensje. Wzajemna relacja może także stracić charakter partnerski, a któraś ze stron może stać się zależna od drugiej, co wynika z manipulacji, braku autonomii lub przemocy psychicznej. Psychoterapia dla par może więc być sposobem na uzmysłowienie sobie problemów, uratowanie związku lub zakończenie toksycznej relacji.

Jak wygląda terapia dla par?

Terapia psychologiczna ma za zadanie uświadomić obu stronom relacji, jak powstał konflikt, skłonić do przemyśleń i dyskusji. Wiele problemów może wynikać ze wzorców lub doświadczeń z domu rodzinnego i poprzednich relacji, które są przenoszone na związek. Terapia ma pomóc partnerom rozpracować problem, otworzyć się i poszukać różnych rozwiązań. W trakcie sesji psychoterapeuci stanowią funkcję pewnego rodzaju negocjatora, który będzie pośredniczył między partnerami, doradzał i pomagał w okazywaniu emocji i potrzeb. Terapia najczęściej trwa od 6 do 12 miesięcy, a spotkania z terapeutą odbywają się raz na tydzień. Dzięki temu partnerzy mają czas na wprowadzenie w życie wypracowanych rozwiązań.

About The Author

932a5ac22e3da5a46649951cc0bb7c2a?s=80&d=mm&r=g
admin
Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy?W przypadku przemocykiedy warto udac sie do psychologa 150x150Kiedy warto udać się do psychologa?