Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy?

Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy?

Jedno uderzenie, a następnie obietnica, że to się nie powtórzy. I tak za każdym razem. Należy bowiem pamiętać, że przemoc domowa nie jest jednorazowym aktem. To proces, który trzeba zatrzymać, zanim jego skutki odbiją się na całej rodzinie. Jeżeli więc jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej, reaguj jak najszybciej i zwróć się o pomoc. Tylko gdzie jej szukać?

Formy pomocy dla ofiar przemocy domowej

Według policyjnych statystyk przemoc domowa najczęściej dotyka kobiet i dzieci. Sprawca często działa w sposób niekontrolowany, dlatego też jak najszybciej trzeba taką sytuację powstrzymać. Pierwszym ze sposobów reakcji na przemoc jest zawiadomienie policji. Można zadzwonić na ogólne numery alarmowe 112 i 997, które są czynne całą dobę. Ofiary przemocy domowej mogą również skontaktować się z „Niebieską Linią”.

W przypadku przemocy, w której pojawiają się obrażenia, pomocą jest zaświadczenie lekarskie będące dowodem w późniejszej sprawie sądowej. Podobnie działa opinia lekarza sądowego, podczas której ustalany jest rodzaj, przyczyna oraz czas pojawienia się siniaków. Istotna jest również pomoc psychologiczna, prawna oraz materialna od organizacji pozarządowych. Osoby pokrzywdzone mogą także znaleźć schronienie w specjalnych ośrodkach.

Na czym polega pomoc psychologiczna?

Przemoc domowa kojarzy się z fizycznym znęcaniem, jednak pod tym terminem kryje się również krzywda psychiczna, którą trudniej jest udowodnić. Okazuje się, że takich czynów najczęściej dopuszczają się osoby z najbliższego otoczenia. Do skutków takiej przemocy można zaliczyć niską samoocenę czy ogólny brak chęci do życia. Warto w takich przypadkach zwrócić się o pomoc psychologiczną, która gwarantuje wsparcie ze strony specjalistów. Ten sposób pomocy zwiększa pewność siebie u poszkodowanych oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

About The Author

932a5ac22e3da5a46649951cc0bb7c2a?s=80&d=mm&r=g
admin
Najważniejsze cechy dobrego psychologa i psychoterapeutydobrego psychologaterapeuta dla parTerapia dla par szansą na polepszenie jakości związku